США намагаються побудувати найбільший у світі телескоп, але грошей не вистачає

У США виникли проблеми з фінансуванням будівництва найбільшого в світі телескопа

Так може виглядати Гігантський Магелланів телескоп (Giant Magellan Telescope) © Giant Magellan Telescope Є проєкти навіть для двох телескопів, але грошей зараз може вистачити на реалізацію лише одного.

США мають виділити $1.6 млрд на будівництво “надзвичайно великого телескопа”, який виведе американську астрономію на новий рівень, заявила американська Національна наукова рада, яка консультує Національний науковий фонд (NSF). У своїй заяві від 27 лютого рада дала фонду час до травня, щоб вирішити, як обрати між двома конкуруючими пропозиціями щодо телескопа. При цьому багато астрономів сподівалися, що фонд знайде спосіб вкласти кошти в обидва проєкти, пише The New York Times.

Йдеться про проєкти “Гігантського Магелланового телескопа” в Лас-Кампанасі (Чилі) та “Тридцятиметрового телескопа” на Гаваях. Кожен з них – більший і потужніший за всі існуючі наразі телескопи. І кожен вимагає насправді близько 3 мільярдів інвестицій: наразі зібрано менше половини необхідної вартості. Зборами займаються міжнародні колаборації. Підтримка з боку NSF була предметом розбіжностей між колабораціями із самого старту їхнього існування 20 років тому.

Здатність телескопа бачити найвіддаленіші об’єкти у космосі багато в чому визначається розміром його головного дзеркала. Діаметр найбільших телескопів на Землі становить від 8 до 10 метрів. Очікується, що “Гігантський Магеллан” складатиметься із семи восьмиметрових дзеркал; сьоме та останнє дзеркало відлили минулого року, і зараз робітники готові заливати бетон на майданчику в Лас-Кампанасі.

“Тридцятиметровий телескоп” планують сконструювати із 492 сегментів шестикутного дзеркала.

Жоден телескоп, швидше за все, не буде готовий до 2030-х років.

Тим часом Європейська південна обсерваторія будує в Чилі телескоп, який отримав назву Extremely Large Telescope. Очікується, що його головне дзеркало, що складається з 798 шестикутних сегментів, буде найбільшим і найпотужнішим з усіх – 39 метрів у діаметрі. Європейські астрономи планують почати використовувати його у 2028 році.

Минулого року Китай почав будувати радіотелескоп із 40-метровою апертурою для космічних місій.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *