Стародавня маска майя – археологи знайшли у Гватемалі маску стародавнього короля

У гробниці загадкового короля майя виявили чудову нефритову маску

Археологи зробили незвичайне відкриття у Гватемалі © SimeonDonov / depositphotos Вона була виготовлена майже 1700 років тому.

Археологи зробили «захоплююче дух» відкриття в маловідомому місці Чочкитам у Гватемалі, яке заросло тропічним лісом і вкрите опалим листям. Їм вдалося знайти переплетену нефритову маску, яка, як вважають, належала раніше невідомому королю майя, повідомляє National Geographic.

Зазначається, що знахідка може розповісти історію релігійної відданості та королівської спадкоємності у ранній класичний період майя, близько 1700 років тому. Але вона також підтверджує існуючу гіпотезу про те, що члени королівських сімей майя могли перебувати в рабстві ще більш могутніх династій Мезоамерики.

«Це дуже суперечливе питання. Маска — це ще один цвях у труну «старих інтерпретацій історії майя», — заявив археолог і дослідник National Geographic Франсіско Естрада-Беллі.

Місце Чочкитам та його історія довгий час були приховані через руйнівний вплив часу та густоти тропічних лісів Петена, північно-східного рівнинного регіону Гватемали, що межує з Мексикою та Белізом. Хоча про це місце відомо з початку ХХ століття, його зв’язок із цивілізацією майя вислизав від учених.

Однією з причин є час виникнення Чочкитама. Класичний період майя, що охоплює приблизно 250-900 роки нашої ери, є піком розвитку цивілізації. Але з того періоду залишилося мало текстів, і його славу було знищено грабежами на археологічних об’єктах.

Насправді розкрадачі гробниць переслідували Естрада-Беллі та його колег і у Чочкитамі. Лідар показав, що вони прокопали тунель усередині царської піраміди у центрі міста. Але вченим вдалося знайти місце, яке ті пропустили, та дослідити його.

Вони знайшли череп, кілька зубів та кам’яний ящик у формі черепа. Хоча верхня частина ящика обрушилася, дослідникам вдалося знайти підношення, що супроводжували поховання: горщик, скупчення величезних мушель устриць, кілька шматків кістки та групу ретельно розкладених шматків блискучого нефриту.

У 2022 році вчені повернулися до лабораторії та виявили, що вони знайшли шматки нефриту, відомі як тесери. В інших містах майя вони використовувалися для створення мозаїчних масок для царських поховань. Часто вони зображували божеств чи предків і зазвичай пов’язані з багатством і владою людей, з якими вони були поховані.

Вчені також помітили, що кістки, які, як спочатку вважалося, належали покійному, були вкриті тонким різьбленням. Ймовірно, його було виконано за допомогою обсидіанового скла. Виявилося, що дві кістки не мали жодного відношення до покійного царя, але різьблення на них розкрило його особистість.

Цікаво, що одна з фігурок зображувала правителя, що тримає голову божества майя, яке зображувала маска, зібрана дослідниками.

Археолог з Університету Алабами Олександр Токовінін, який спеціалізується на епіграфіці майя, допоміг Естраді-Беллі розшифрувати гліфи, розкривши секрети особистості як правителя Іцама Кокая Бахлама («бог сонця/птиця/ягуар»), так і самого бога. Божество, що обертається, відоме археологам як Якс Ваяаб Чахк, є проявом бога бурі майя, який безпосередньо перекладається як «перший чаклун, бог дощу».

Раніше археологи з Національного інституту антропології та історії Мексики знайшли у місті майя Чичен-Іца скульптуру, схожу на атланта. Розкопки проводилися під час пошуків для будівництва нової дороги в археологічному регіоні.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *